06.12.2008

7 XII - Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

W II Niedzielę Adwentu. w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku będzie to niedziela 7 grudnia. Towarzyszy mu hasło roku duszpasterskiego: „Otoczmy troską życie” i korespondujący z nim plakat z wizerunkiem Matki Boskiej Brzemiennej z sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie.

Hasło tegorocznego dnia jest bardzo trafione, gdyż problemem, z którym boryka się Kościół na Wschodzie (m.in.w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie) jest bardzo słaba pozycja rodziny, zatrważająca ilość aborcji, częste rozwody i wzrastająca liczba tzw. “dzieci ulicy”. Niezwykle ważna jest więc modlitwa o umocnienie szacunku do ludzkiego życia oraz roli i kondycji rodziny. Potrzeba jest też modlitwa za pracujących na Wschodzie kapłanów, misjonarzy i siostry zakonne, gdyż zmagają się tu z wieloma trudnościami, a czasem nawet ryzykują życiem, czego dowodem są dwaj jezuici, zamordowani w Moskwie miesiąc temu.

Kościół na Wschodzie potrzebuje także konkretnej pomocy materialnej, m.in na budowę i remonty kościołów, kaplic i ośrodków przeznaczonych na dzieła charytatywne. Potrzebne są też środki na naczynia i szaty liturgiczne, egzemplarze Biblii, mszałów i brewiarzy, a także prenumeraty pism katolickich. Pomocy materialnej wymagają także akcje dożywiania dzieci czy różnego rodzaju wyjazdy rekolekcyjne i kolonijno-formacyjne. Potrzeb jak widać jest dużo, ale równie dużo jest też widocznych owoców tego wsparcia.

Kościół na Wschodzie potrzebuje Twojej modlitwy i Twojego wsparcia!!!

Brak komentarzy: