24.03.2014

Oazowy Wolontariat Misyjny

Oazowicze, idźcie więc i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów!
Nie bójcie się opuścić wasz bezpieczny i znany świat, by służyć tam, gdzie Bóg was wzywa i gdzie wasza wielkoduszność przyniesie wielokrotne owoce!      
                     ks. Jacek Herma, XXXIII Kongregacja Odpowiedzialnych (2008)


Czy zdajesz sobie sprawę, że te słowa skierowane są właśnie do Ciebie? Czy byłbyś gotów poświęcić kilka miesięcy swojego życia, by służyć Bogu i ludziom w Kazachstanie, Kenii lub Boliwii, dzieląc się swoimi talentami i świadectwem swojego życia?

Oazowy Wolontariat Misyjny jest prowadzony od 2007 r. przez Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie. Do tej pory posłaliśmy 10 wolontariuszy do Kazachstanu i 2 wolontariuszki na Ukrainę. Obecnie szukamy chętnych, którzy wyjadą do posługi w Kazachstanie, Kenii i Boliwii. Długość pobytu to min. 6 miesięcy. Podstawowe warunki, które powinien spełniać kandydat na wolontariusza to: pełnoletność, formacja podstawowa Ruchu i dojrzałość osobista. Przygotowanie do wyjazdu opiera się na formacji: duchowej, ludzkiej, misyjnej i oazowej, a realizowane jest dwutorowo - indywidualnie w miejscu zamieszkania kandydata oraz w czasie kilku wspólnych spotkań.

Na zgłoszenia i pytania czekamy pod adresem misje@oaza.pl


Kazachstan

Wciąż jest wielka potrzeba pomocy tamtejszemu Kościołowi. Na wolontariuszy czekają parafie w Atyrau, Chromtau i Karagandzie. Zadania wolontariuszy zależą od ich umiejętności, miejsca i aktualnych potrzeb, przede wszystkim jednak jest to praca z dziećmi i młodzieżą, a także codzienne obowiązki w parafii, jak opieka nad zakrystią, sprzątanie, gotowanie czy prace biurowe.

Boliwia

W tym kraju od 35 lat za sprawą franciszkanów obecny jest charyzmat Światło-Życie. Wolontariuszy z naszego Ruchu zaprasza do parafii Urubicha o. Kasper Kaproń OFMConv. Zadaniem wolontariuszy byłaby przede wszystkim pomoc w formacji i wychowaniu religijnym, szczególnie dzieci i młodzieży. Priorytetowym działaniem byłoby też prowadzenie formacji w charyzmacie Światło-Życie, ponadto prowadzenie działań edukacyjnych w zależności od umiejętności wolontariuszy.


szczegóły dotyczące wolontariatu w Boliwii


Kenia


W tym kraju odbyły się niedawno pierwsze rekolekcje oazowe na afrykańskiej ziemi, dlatego potrzebni są animatorzy, którzy pomogą grupom formacyjnym, powstałym po oazie I stopnia, w poprowadzeniu formacji i poznawaniu charyzmatu światło-życie. Szukamy dwóch animatorów z dobrą znajomością języka angielskiego, którzy przyjadą do Kenii na co najmniej 4 miesiące, aby posługiwać w parafii Mitunguu.


.........................................................................................................Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów – to Wielki Nakaz Misyjny, który zostawił nam Jezus Chrystus. To wezwanie jest skierowane do każdego z nas. To wezwanie skierowane jest do Ciebie. Powołanie misyjne nie ogranicza się tylko do zakonników czy lekarzy. Misje to nie tylko Afryka. Każdy z nas jest do nich powołany, oczywiście każdy na swój sposób.Zapytaj więc sam siebie: Czy chciałbym/chciałabym służyć w Kazachstanie lub Boliwii? Czy potrafiłbym opuścić mój bezpieczny, znany świat, moją wspólnotę, studia, szkołę, przyjaciół, rodzinę ... na pół roku, rok? Czy możliwe by Bóg wzywał właśnie mnie? Czy moja posługa naprawdę mogłaby przynieść wielokrotne owoce?

Odwagi! Bóg pyta dziś: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”
Nie lękaj się odpowiedzieć: „Oto ja! Poślij mnie!"

Centralna Diakonia Misyjna


Brak komentarzy: