17.03.2008

Ukraina - Agnieszka i Elwira zaczęły swój wolontariat misyjny!

Mt. 10,7-10. "Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie". Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy."

Ciężko się było zabrać ze wszystkim... Ale - no cóż - Agnieszka i Elwira wyjechały via Katowice do Gwardiejska na Ukrainie na najbliższe pół roku. Zobaczcie jak Pan Bóg cudownie sprawił - kto je "przypadkiem" posłał w kaplicy Miłosierdzia Bożego w wydawnictwie naszego pisma "Oaza" w Katowicach. To było niezwykłe - Bosko wyreżyserowane spotkanie. Na zdjęciu od lewej: ks. Jarosław Gąsiorek (ich nowy moderator w Diecezji Kamieniecko-Podolskiej), ks. Piotr Główka (ich dawny moderator), Elwira, ks. Adam Wodarczyk (ich moderator generalny), Agnieszka i ks. Zbyszek Rajski (ich nowy moderator w Diecezji Warszawsko-Praskiej). Moc posłania moderatorskiego! Niech się szykuje druga zmiana za pół roku!

Dziękujemy serdecznie Ks. prałatowi Stanisławowi Rawskiemu za wsparcie duchowe i finansowe tego wyjazdu swoich parafianek z par. MB Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie!


Oto ich pierwsze wrażenia:

"Pryvit!

Od 3 dni jesteśmy w Gwardijsku. Jest to mała ukraińska wioska. Jest tu kościół, dom parafialny, w którym mieszkamy i szkoła. Pewnie jest tu coś jeszcze, ale na razie nie zdążyłyśmy się bardziej rozejrzeć. Nasz dom to "plac budowy" :)Pokój, w którym od wczoraj mieszkamy, jest na szczęście wykończony, ale poza łóżkiem i stołem nic tu jeszcze nie ma. No, są jeszcze nasze bagaże :) Dom jest w stanie surowym, więc mamy to sporo do sprzątania.

Mieszkają z nami Basia i Tereska-dziewczyny z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Pomagają nam zapoznać się z życiem parafii, która, jak zdążyłyśmy zauważyć, składa się głównie z dzieci i babuszek. Niesamowite jest dla nas to, że w tygodniu na mszy wszystkie ławki są zajęte. I wszyscy przystępują do Komunii! :)

Jesteśmy tu na zaproszenie tutejszej proboszcza, ks.Jarka Gąsiorka. Od siedmu lat tu posługuje. Jest on również nieoficjalnym moderatorem krajowym Ruchu Światło-Życie na Ukrainie. Są tu grupy Oazy Nowego Życia, Oazy Nowej Drogi, oraz Domowy Kościół. Założeniem grupy Dzieci Bożych mamy zająć się my :) Dziś był dla nich Dzień Wspólnoty, na którym mówiłyśmy (z pomocą naszej tłumaczki-Basi) świadectwa. Część z tych dzieci, poza Panem Bogiem, szuka tu również zainteresowania i miłości, którą nie zawsze otrzymują w domu.

Komunikacja jest nieco utrudniona; pomimo znajomości j.rosyjskiego, ukraiński brzmi dla nas jak chiński ;) Na szczęście wiele osób rozumie i trochę mówi po polsku. Dzieci chętnie uczą się nowych słówek i pytają o znaczenie niektórych polskich, np. co to jest parówka ;)

Dziś, Niedzielą Palmową, rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Paschalnych.

Pozdrawiamy i prosimy o modlitwę.

Agnieszka i Elwira

PS. Cieszcie się, że mieszkacie w Polsce i dane jest Wam jeździć po tak cudownych drogach. Tu nie ma dziur. Tu są jamy :D"

1 komentarz:

Pawelek pisze...

Kroluj Nam Chryste!

Bardzo sie ciesze ze bezpiecznie dotarlyscie!
Chcialbym napisac, ze Boze plany i dzialanie nie maja granic! Tak jak On zmienia nasze zycie i gdzie nas posyla to po prostu szczeka opada.
Kiedy bylem z Aga na 2 stopniu byla to dziewczyna(tak przynajmniej odczulem) ciuchutka, nie wychylajaca sie. A teraz?! Apostoluje na Ukrainie! Czego nie kazdy by sie podjal. Cieszy mnie to w jaki sposob Pan Bog pokierowal Agnieszka!(Toba he he przeciez tez to moze przeczytasz) Jestes dla mnie ogromnym swiadectwem!
PS. Moze kiedys pojedziemy jeszcze na Bialorus? ;) albo zaprosisz nas na Ukraine:)

Chwala Panu! :D

Pawelek Marczuk ;)