Oazowy Wolontariat Misyjny


Oazowy Wolontariat Misyjny jest prowadzony od 2007 r. przez Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie. Do tej pory posłaliśmy ponad 100 osób na długoterminowy wolontariat misyjny i krótkie doświadczenia misyjne. Obecnie szukamy chętnych, którzy wyjadą do posługi w Kazachstanie, Boliwii i na Ukrainie. Podstawowe warunki, które powinien spełniać kandydat na wolontariusza to: pełnoletność, formacja podstawowa Ruchu i dojrzałość osobista. Przygotowanie do wyjazdu opiera się na formacji: duchowej, ludzkiej, misyjnej i oazowej, a realizowane jest dwutorowo - indywidualnie w miejscu zamieszkania kandydata oraz w czasie kilku wspólnych spotkań.


Aktualnie szukamy wolontariuszy na misje do Kazachstanu, na Ukrainę i do Boliwii. 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: misje@oaza.pl 


1. UKRAINA:

Szukamy wolontariuszy (przede wszystkim animatorów Ruchu Światło-Życie), którzy chcieliby podjąć posługę na Ukrainie wśród dzieci i młodzieży (na oazach bądź w parafiach, gdzie posługują nasi moderatorzy). 


Aktualnie poszukujemy wolontariuszy do dwóch miejsc na Ukrainie:

1) Winnica (diecezja kamieniecka)

Na wolontariuszy czeka ks. Jarosław Gąsiorek, proboszcz parafii w Winnicy, moderator krajowy Ruchu Światło-Życie na Ukrainie. Potrzebne są 2-3 osoby na cały sierpień do zajęć wakacyjnych dla dzieci z podstawówki (zabawa, nauka języka polskiego przez zabawę), a także do ewangelizacji dzieci z ulicy. 

2) Gwardijsk (diecezja kamieniecka)

Na wolontariuszy czeka ks. Piotr Główka, proboszcz parafii w Gwardijsku, Moderator Ruchu Światło-Życie w Kamieniecko-Podolskiej diecezji. W Gwardijsku znajduje się Centrum Ewangelizacji Światło-Życie, które otwarte jest dla wolontariuszy przez cały rok. Można przyjechać na kilka tygodni, na 3 miesiące, bądź na cały rok. Zadania wolontariuszy to przede wszystkim pomoc w weekendy przy rekolekcjach, a na co dzień praca z dziećmi w wieku szkolnym. W ciągu roku wolontariusz staje się częścią wspólnoty Centrum, może "zasmakować" życia w oazie stałej i pełni charyzmatu Światło-Życie.

Na zgłoszenia i pytania czekamy pod adresem misje@oaza.pl 


2. KAZACHSTAN:

Na wolontariuszy czekają parafie w Atyrau i Chromtau. Zadania wolontariuszy zależą od ich umiejętności, miejsca i aktualnych potrzeb, przede wszystkim jednak jest to praca z dziećmi i młodzieżą, a także codzienne obowiązki w parafii, jak opieka nad zakrystią, sprzątanie, gotowanie czy prace biurowe.


Zadania wolontariuszy w Atyrau: 

- posługa w parafii Przemienienia Pańskiego (przygotowywanie liturgii, praca administracyjna, animacja wspólnoty młodzieżowej)
- praca w Centrum Edukacyjno-Wychowawczym dla dzieci, prowadzonym przez siostry Elżbietanki (wg własnych talentów: prowadzenie zajęć językowych / plastycznych / muzycznych / tanecznych / sportowych / przedszkolnych)
- kontakt z obcokrajowcami w parafii (wspólnota włosko- i angielskojęzyczna)
- latem przygotowywanie oraz posługa animatora podczas obozów dla dzieci i młodzieży (na wzór rekolekcji oazowych)

Zadania wolontariuszy w Chromtau:

W parafii Świętej Rodziny w Chromtau potrzebny jest wolontariusz, który pomoże duszpasterzowi w pracy z dziećmi, które gromadzą się licznie przy parafii. W zależności od predyspozycji wolontariusza mogą to być zajęcia plastyczne, sportowe, językowe, muzyczne itd.

Oprócz tego zadaniem wolontariusza jest codzienna opieka nad kaplicą (m.in. przygotowywanie liturgii) i domem (m.in. sprzątanie)

Na zgłoszenia i pytania czekamy pod adresem misje@oaza.pl 


3. BOLIWIA:

Poszukujemy wolontariuszy do posługi w Boliwii, gdzie od 35 lat za sprawą franciszkanów obecny jest charyzmat Światło-Życie. Wolontariuszy z naszego Ruchu zaprasza do parafii Urubicha o. Kasper Kaproń OFMConv.


Kogo szukamy:
- animator lub małżeństwo z Domowego Kościoła (przyjazd małżeństwa to marzenie o. Kaspra, by zaszczepić w Boliwii rodzinną gałąź Ruchu:)
- znajomość języka hiszpańskiego
Mile widziane: 
- wykształcenie muzyczne
- doświadczenie w prowadzeniu projektów edukacyjnych
- umiejętności techniczne, budowlane itp.

Zadania:
Zapotrzebowanie jest przede wszystkim pastoralne: pomoc w formacji i wychowaniu religijnym, szczególnie dzieci i młodzieży. Priorytetowym działaniem byłoby prowadzenie formacji w charyzmacie Światło-Życie, ponadto prowadzenie działań edukacyjnych w zależności od umiejętności wolontariuszy.

W Urubicha działa Instutut Muzyczny, gdzie pielęgnowane są tradycje pierwszych redukcji jezuickich i franciszkańskich. Indianie Guarayos mają wrodzony talent muzyczny i artystyczne zdolności. Potrafią zadziwić. Grają jednak jedynie ze słuchu i potrzeba im profesjonalnego przygotowania (czytania nut, solferza), aby mogli wykorzystać swój talent, może nawet akademickim świecie. Potrzeba więc edukacji w zakresie teorii muzyki. Tak więc osoba wykształcona muzycznie byłaby ogromnym wsparciem. Ważniejsze jest jednak to, co dotyczy działalności pastoralnej i pomoc w duszpasterstwie dzieci i młodzieży. 

Termin wyjazdu oraz długość pobytu do ustalenia ( min. 6 miesięcy)

Na zgłoszenia i pytania czekamy pod adresem misje@oaza.pl 


DO CIEBIE:

Oazowicze, idźcie więc i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów!
Nie bójcie się opuścić wasz bezpieczny i znany świat, by służyć tam, gdzie Bóg was wzywa i gdzie wasza wielkoduszność przyniesie wielokrotne owoce! 
ks. Jacek Herma, XXXIII Kongregacja Odpowiedzialnych (2008)

Czy zdajesz sobie sprawę, że te słowa skierowane są właśnie do Ciebie? Czy byłbyś gotów poświęcić kilka miesięcy swojego życia, by służyć Bogu i ludziom w Kazachstanie lub Boliwii, dzieląc się swoimi talentami i świadectwem swojego życia?Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów – to Wielki Nakaz Misyjny, który zostawił nam Jezus Chrystus. To wezwanie jest skierowane do każdego z nas. To wezwanie skierowane jest do Ciebie. Powołanie misyjne nie ogranicza się tylko do zakonników czy lekarzy. Misje to nie tylko Afryka. Każdy z nas jest do nich powołany, oczywiście każdy na swój sposób. Zapytaj więc sam siebie: 

Czy chciałbym/chciałabym służyć w Kazachstanie lub Boliwii? Czy potrafiłbym opuścić mój bezpieczny, znany świat, moją wspólnotę, studia, szkołę, przyjaciół, rodzinę ... na pół roku, rok? Czy możliwe by Bóg wzywał właśnie mnie? Czy moja posługa naprawdę mogłaby przynieść wielokrotne owoce? 

Odwagi! Bóg pyta dziś: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?” 
Nie lękaj się odpowiedzieć: „Oto ja! Poślij mnie!"

1 komentarz:

Patrząc wprost pisze...

A co z kosztami wyjazdu?:)