01.07.2008

Dlaczego nowy biskup jest super – czyli kilka słów o ingresie.

W sobotę – 28 czerwca, miał miejsce ingres arcybiskupa Henryka Hosera do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Ingres zaczął się o godzinie 10, i towarzyszyły mu nie tylko „tłumy” księży i biskupów innych diecezji, ale też dużo ludzi świeckich z diecezji, chcących zobaczyć i modlić się ze swoim nowym biskupem. Niektórzy z tych wiernych chcieli mu zawyć – patrz straż pożarna – a niektórzy, starali się nawet przekrzyczeć rzeczoną straż – patrz Neokatechumenat. Jakkolwiek Neokatuchumenatowi nie udało się przekrzyczeć straży, nie da się ukryć, że byli widoczni dzięki swoim transparentom w ilości dużej;) Co nie zmienia oczywiście faktu, że co chwila tu i ówdzie przemykał jakiś członek naszego ruchu, których było całkiem sporo.

W ogólnej atmosferze radości zaczęła się msza święta przerywana krótszymi, bądź dłuższymi oklaskami po takich czy innych podziękowaniach.

Podczas kazania, wyszło na jaw, że nasz nowy biskup, mówi rzeczowo i konkretnie. Nie stosując ostatnio popularnego niezwykle wśród ludzi kościoła przepisu na dobre kazanie – czyli wciśnij maksymalną ilość cytatów Jana Pawła II a kazanie zrobi na wszystkich wrażenie, bo będzie im się miło i mądrze kojarzyło.

Jego słowa były pełne optymizmu – nienafaszerowane zagrożeniami – odnoszenia się do historii naszej diecezji i mszalnej liturgii słowa a także wyjaśnienia tematu roku – czyli roku św. Pawła – super temat do komentowania dla misjonarza.

Jego biskupia dewiza to „Maior est Deus” – czyli „Bóg jest większy” i charakter wypowiadania się naszego arcybiskupa w tym właśnie tonie brzmi.

Nasz nowy arcybiskup jest bardzo ludzki i wyrozumiały, pełen ciepła i uśmiechu pozwolił się wyściskać i wycałować całej 1,5 godzinnej kolejce ludzi stojących, aby mu pogratulować i zapewnić o modlitwie.

Naszą diakonie w postaci 2 delegatów wytrwale stojących pod koniec kolejki, czyli – Radka i mnie arcybiskup zapewnił, że z jego ręki krzywdy nie zaznamy, a za swój obowiązek uważa spotkanie z naszą diakonią.

Z optymizmem, więc możemy patrzeć w przyszłość naszej diecezji, bo mamy super biskupa, ale nie zapominajmy o modlitwie za niego:)!

Jowita Pałka

Brak komentarzy: