30.03.2011

Dobro rodzi dobro!

Niesamowite wieści płyną z misji w Laare! Siostra Alicja oprócz nowych zdjęć gotowego już domu, które można obejrzeć na naszym Picasie, przesyła podziękowanie od całej rodziny dla wszystkich darczyńców.

"Kochani to raz jeszcze ja z podziękowaniami w imieniu swoim i rodziny dla której nowy dom to początek nowego życia.
Zdążyliśmy przed porą deszczową i mogę spać spokojnie bo choć jedna rodzina więcej ma zapewniony dach nad głową. Po ostatniej wizycie i obdarowaniu dzieci kocami byłam pewna że to już koniec historii, a dziś nowa niespodzianka. Dobro rodzi dobro! Ktoś zaglądając na waszą stronę zainspirowany waszą otwartością serc  zadzwonił do mnie i powiedział: Siostro szukaj nowej rodziny co domu potrzebuje!

26.03.2011

Dom już prawie gotowy!!!

Kolejną relację z budowy domu śle s.Alicja. Oprócz kolejnych zdjęć, które umieściłem na naszym Picasie siostra opisuje również zwyczaje Samburu. Polecam tę lekturę :)

Szczęść Boże,
Witam serdecznie raz jeszcze i już śpieszę z dobrymi nowinami. Dom gotowy, dzieci przeszczęśliwe, rodzice wdzięczni ogromnie a i ja patrzę na wszystko z radością i ogromną wdzięcznością, ogarniając modlitwą wszystkich naszych darczyńców. Nawet babcia pojawiła się wczoraj ze łzami w oczach, by podziękować, uściskała nas i obiecała modlitwę. Trochę było zamieszania w tym tygodniu, bo w ostatnim momencie zmieniliśmy plany. Budując dom nie pomyślałam że mały James dorasta i za lat kilka stanie się mężczyzną.

23.03.2011

Dzień modlitwy i postu za misjonarzy męczenników

Kościół katolicki obchodzi 24 marca Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Inicjatywa ma na celu przypomnienie tych, którzy oddali swoje życie w obronie wiary.

W ciągu 12 miesięcy 2010 roku, jak podaje Agencja Fides, zostało zamordowanych 23 misjonarzy: 1 biskup, 15 kapłanów, 1 zakonnik, 1 zakonnica, 2 seminarzystów i 3 świeckich misjonarzy. 15 z nich zginęło w Ameryce (Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Peru, Wenezuela, Ekwador, Haiti), 6 w Azji (Turcja, Irak, Chiny, Indie), natomiast Afryka (Rep. Dem. Kongo) była miejscem śmierci dla 2 z nich.

20.03.2011

Niedziela "Ad Gentes"

Wystarczy wysłać smsa na numer 72032 o treści "MISJE", żeby pomóc misjonarzom.

W niedzielę 20 marca br., nazywaną Dniem Solidarności, Postu i Modlitw z Misjonarzami, a przeżywaną w tym roku pod hasłem „Mieć jednego ducha i jedno serce” (tzw. Niedziela „Ad Gentes”) zapraszamy Przyjaciół Dzieła Pomocy Misjom „Ad Gentes” do kolegiaty w Radzyminie. Na wszystkich mszach św., dyrektor Dzieła, ks. Zenon Zając wygłosi kazania na temat działalności i form niesienia pomocy polskim misjonarzom. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: www.adgentes.misje.pl

10.03.2011

Materiały z KO

Polecamy zapoznać się z materiałami z ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Bardzo wyraźnie odznaczyła się tam nasza Diakonia. Kliknij na link:


Zachęcamy do włączania się w dzieła misyjne Kościoła oraz podjęcia odpowiedzialności modlitewnej za nasze inicjatywy i osoby współpracujące.

CDMis. :) 

9.03.2011

Misja forever: XVII Parresia 2011 - Międzynarodowe spotkanie Ruchu Światło-Życie


Przepowiadanie ożywione jest wiarą, która budzi w misjonarzu entuzjazm i żarliwość. Dzieje Apostolskie (...) określają taką postawę słowem „parresia”, które oznacza głoszenie z otwartością i odwagą

Jan Paweł II, Redemptoris Missio 45




Już po raz siedemnasty odbyło się w Częstochowie, w parafii p.w. św. Józefa, w dniach 24-25 lutego, międzynarodowe spotkanie Parresia. Odbywa się ono tradycyjnie przed Kongregacją Odpowiedzialnych i gromadzi przedstawicieli Ruchu spoza granic Polski. Jego celem jest wymiana doświadczeń pracy Ruchu Światło-Życie w różnych krajach, pogłębienie kontaktów, pomoc w rozeznawaniu kształtowania struktur krajowych i inspirowanie głoszenia Ewangelii przez Ruch „aż po krańce ziemi”.

7.03.2011

Pożar w szkole w Amungenti


Pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się o bardzo smutnym wydarzeniu, które miało miejsce w szkole w Amungenti w Kenii. Kontaktując się z s. Alicją potwierdziły się informacje o pożarze internatu przy szkole do której uczęszczają również dzieci z naszego programu adopcyjnego. Nie zastanawiając się długo poprosiliśmy siostrę o więcej informacji, zdjęcia i bilans strat, a także kosztorys prac, jakie trzeba wykonać, aby przywrócić stan pierwotny. Teraz możemy już przedstawić szczegóły:

5.03.2011

Pakistan: świat potępia zabójstwo katolickiego ministra

Zabójstwo pakistańskiego ministra ds. mniejszości religijnych wywołało falę protestów i spotkało się z potępieniem na całym świecie. W samym Pakistanie rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa po 42-letnim Shabbazie Bhattim. Pakistański episkopat zdecydował się zamknąć wszystkie instytucje prowadzone przez Kościół, w tym także szkoły.

Przedsynodalne lineamenta: konsultacje na temat nowej ewangelizacji

Rozpoczęły się ogólnokościelne konsultacje na temat nowej ewangelizacji. Dziś w Watykanie zaprezentowano tzw. lineamenta na najbliższy Synod Biskupów poświecony właśnie temu tematowi. Jest to dokument, który ma pomóc w refleksji nad tym zagadnieniem w Kościołach lokalnych, zakonach i innych realiach kościelnych, jak na przykład w ruchach. Odpowiedzi na załączone do niego pytania należy nadsyłać do Watykanu do 1 listopada. Na ich podstawie zostanie opracowany dokument roboczy Synodu, który odbędzie się za niespełna dwa lata.

2.03.2011

Setna "Oaza"

Okładka "Oazy"
Po roku czasu powróciła na rynek wydawniczy "Oaza", czyli oficjalne pismo Ruchu Światło-Życie. A tak został określony jego profil przez samą redakcję: Naszym zadaniem stało się stworzenie płaszczyzny wymiany koncepcji, refleksji dotyczących sytuacji Ruchu, pokazywanie aktualnych zadań i kierunków rozwoju. Taka koncepcja pisma wyrasta z przekonania, że warto rozmawiać o Ruchu - „Oaza” jest zaproszeniem do rozmowy o sprawach pięknych i trudnych, niezwykłych, niepowtarzalnych, i tych codziennych, czasem dokuczliwych czy irytujących. Bliskich sercu członków Ruchu, a niekiedy takich, które powinny stać się bliższe.

W takiej koncepcji Pisma nie mogło zabraknąć miejsca dla Diakonii Misyjnej i już na pierwszych stronach w Kronice Żywego Kościoła czytamy tekst Moderatora Generalnego mówiący o aktualnych sprawach Ruchu, w tym również o nas: Kolejnym ważnym wydarzeniem dla naszego Ruchu był czas oaz wakacyjnych, wśród których po raz pierwszy odbyła się w Krościenku Oaza Nowego Życia I stopnia w języku angielskim. Wszyscy, którzy wzięli w niej udział, mieli świadomość, że uczestniczą w czymś niezwykłym, historycznym. Oaza, podczas której wspólnie wzrastali duchowo Chińczycy, Pakistańczycy, Kenijczycy, Mołdawianie oraz Polacy, to znak, że nasz charyzmat może służyć rozwojowi i odnowie Kościoła na całym świecie. Ufam, że najbliższe lata przyniosą rozwój dynamiki misyjnej naszego Ruchu, czego szczególnym znakiem jest fakt powołania przeze mnie dnia 22 stycznia 2011 roku Centralnej Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie. Odpowiedzialnym za diakonię został Marcin Skłodowski z Warszawy.

Dwa artykuły napisane przez nas umieszczone są poniżej, ale oczywiście polecamy całą "Oazę". 

70 „naszych” dzieci w Kenii

Jednym z projektów Diakonii Misyjnej jest program Adopcji na odległość. Skąd pomysł, by jedna z diakonii Ruchu Światło-Życie zaangażowała się w pomoc dzieciom mieszkającym właśnie w Kenii? Wydaje mi się, że nie była to nasza fanaberia, a wyraźny znak od Pana Boga, który jakiś czas temu postawił na polskiej ziemi kenijskiego księdza Francisa Gaciata. To ksiądz pochodzący i pracujący w diecezji Meru w środkowej Kenii, który ukończył studia teologiczne w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Na swoim terenie organizuje on pomoc chorym na HIV/AIDS, bezdomnym i ubogim dzieciom prowadząc ich dożywianie i edukację. Szczególnie zależy mu na wspieraniu rodzin na drodze do życia na wzór Świętej Rodziny. Właśnie dlatego ks. Francis zachwycił się wspólnotą Domowego Kościoła, gdy był goszczony przez rodzinę należącą do kręgu w Legionowie. Jego marzeniem jest przyjazd polskiej rodziny do Kenii, by dawała świadectwo małżeńskiego życia z Panem Bogiem i formowała tamtejsze rodziny. Taka operacja nie jest jednak prosta i jak dotąd nie znalazło się małżeństwo chętne do wyjazdu i życia na równiku.

Dlaczego misje?


Pytanie o sens misji w Kościele może wydawać się banalne, przecież każdy wie, że Kościół jest misyjny, to leży w jego naturze, przecież chcemy, żeby wszyscy usłyszeli o Jezusie. Z pozoru odpowiedź na to pytanie jest rzeczywiście bardzo prosta: Kościół prowadzi działalność misyjną, bo tak nakazał nasz Pan: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” czy w innym tłumaczeniu „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”. Pytanie „Dlaczego misje?” stawia także Jan Paweł II w encyklice Redmptoris Missio i odpowiada: „otwarcie się na miłość Chrystusa jest prawdziwym wyzwoleniem w Nim i tylko w Nim zostajemy wyzwoleni od wszelkiej alienacji i zagubienia, od zniewolenia przez moce grzechu i śmierci” (RM 11). Właśnie to chce ogłosić Kościół wszystkim narodom, że nie muszą żyć w beznadziei, w samotności, że jest Światło, które rozproszy każdy mrok. Z tym wszyscy na pewno się zgodzimy.

1.03.2011

Diakonijne aktualności

Zdjęcie ze strony oaza.pl
W ostatnim czasie sporo się działo wokół Diakonii Misyjnej, a zaczęło się 22 stycznia, gdy na spotkaniu Centralnej Diakonii Jedności ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie powołał do istnienia Centralną Diakonię Misyjną. Niby nic się nie zmienia w naszej działalności, wciąż mamy te same pragnienia, cele, ale przez tą decyzję zostaliśmy uznani przez przełożonych Ruchu, a tym samym potwierdzono, że misje (szeroko rozumiane) są drogą Ruchu.

W miniony weekend zebrało się ponad 1100 oazowiczów, aby podczas Kongregacji Odpowiedzialnych odkrywać tematykę pracy Ruchu na następny rok formacyjny: "Słuchać Pana w Kościele". W sobotę mieliśmy okazję zaprezentować działalności Diakonii Misyjnej, pokazać jakie cele stawia przed nami Ruch, a wierzymy, że jest to wezwanie Pana Boga. Na koniec prezentacji  przedstawiliśmy filmik obrazujący część naszych dotychczasowych zaangażowań, do obejrzenia tutaj.

Papieskie Intencje Misyjne - Marczec 2011

Aby Duch Święty dawał światło i siłę chrześcijańskim wspólnotom i wiernym prześladowanym bądź dyskryminowanym z powodu Ewangelii w licznych regionach świata.


"Podobnie dzieje się i dzisiaj. U kresu II-go tysiąclecia Kościół stał się Kościołem męczenników" - napisał Jan Paweł II w Tertio millennio adveniente. W XX w., to jest od 1901 do 2000 r., za wiarę zginęło 45 milionów chrześcijan, co stanowi 65% wszystkich zabójstw od pojawienia się chrześcijaństwa. Obecnie co roku na całym świecie 170 tysięcy wyznawców Chrystusa ginie za swoją wiarę. Prześladowania chrześcijan trwają w Indiach, Pakistanie, Iraku, Indonezji, Sudanie, Erytrei... Chrześcijanie są prześladowani lub dyskryminowani w 75 krajach na świecie. Tragedia chrześcijan jest cicha, gdyż światowe media bardzo rzadko o niej informują.

Módlmy się, aby Duch Święty dawał światło i siłę chrześcijańskim wspólnotom i wiernym prześladowanym bądź dyskryminowanym z powodu Ewangelii w licznych regionach świata."
Źródło: Kalendarz misyjny Misjonarzy Oblatów