23.03.2011

Dzień modlitwy i postu za misjonarzy męczenników

Kościół katolicki obchodzi 24 marca Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Inicjatywa ma na celu przypomnienie tych, którzy oddali swoje życie w obronie wiary.

W ciągu 12 miesięcy 2010 roku, jak podaje Agencja Fides, zostało zamordowanych 23 misjonarzy: 1 biskup, 15 kapłanów, 1 zakonnik, 1 zakonnica, 2 seminarzystów i 3 świeckich misjonarzy. 15 z nich zginęło w Ameryce (Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Peru, Wenezuela, Ekwador, Haiti), 6 w Azji (Turcja, Irak, Chiny, Indie), natomiast Afryka (Rep. Dem. Kongo) była miejscem śmierci dla 2 z nich.

Wśród zamordowanych misjonarzy jest Polak – o. Mirosław Karczewski, OFM. Został zabity w poniedziałek 6 grudnia 2010 w parafii św. Antoniego w Santo Domingo w Ekwadorze. Od pięciu lat pracował w tamtejszej parafii. Policja ujawniła iż o. Mirosław był już atakowany rok wcześniej, zagrożono mu, że jeśli zadenuncjuje przestępców, zostanie zamordowany.


o. Mirosław Karczewski, OFM

Niestety również na początku tego roku dowiedzieliśmy się o zabójstwie polskiego misjonarza - ks. Marka Rybińskiego, salezjanina, którego ciało znaleziono 18 lutego w jednym z pomieszczeń szkoły salezjańskiej w Manouba, w Tunezji. Piętnaście dni wcześniej salezjanie otrzymali list z żądaniem pieniędzy i pogróżkami, że w przeciwnym razie zabiją wszystkich w domu. List napisany był bezbłędnym jęz. francuskim i opatrzony swastyką nazi. Ojcowie salezjanie zwrócili się do policji. Ta jednak poprosiła o powiadomienie, jeśli kryminaliści ponawialiby pogróżki. Niestety, atak zestrony terrorystów przyszedł niespodziewanie i w tak okrutnej formie - ks.Marek zginął przez podcięcie gardła. Miał 33 lata, wyświęcony został w Łodzi, w maju 2005 r. W sierpniu 2007 r. przyjechał do Manouba, gdzie pełnił funkcję ekonoma wspólnoty.


ks. Marek Rybiński SDB

To dwa przypadki z ostatnich miesięcy, jednak w ciągu ostatnich 20 lat wielu polskich misjonarzy zginęło za wiarę.

W 1991 r. w Pariacoto w Peru zostali zamordowani o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, misjonarze franciszkanie. Zginęli z rąk skrajnie lewicowego ugrupowania terrorystycznego Świetlisty Szlak. Na zwłokach o. Zbigniewa pozostawiono kartkę z hasłem: „Niech żyje wojna ludowa! Taki los spotka wszystkich sługusów imperializmu!”

15 grudnia 1994 r. w Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej zamordowany został kleryk Robert Gucwa ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. W 1998 r. w Loulombo w Republice Kongo zabito ks. Jana Czubę, misjonarza fideidonistę z diecezji tarnowskiej. Zastrzelony został przez rebeliantów z kręgu byłego kandydata na prezydenta Konga. Armia ta oskarżona jest także o zamordowanie w listopadzie 1998 r. sześciu księży katolickich i wiernych zgromadzonych w jednym z kościołów. W czwartek 17 maja 2001 r. przed domem misyjnym w Karna (Kamerun) został zastrzelony o. Henryk Dejneka, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej. 11 maja 2003 została napadnięta i pobita w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Kinszasie (Demokratyczna Republika Kongo) s. Czesława Lorek RSCJ. 65-letnia zakonnica zmarła w szpitalu 10 dni później.


Po raz pierwszy Dzień Modlitwy i Postu za współczesnych Misjonarzy Męczenników został zaproponowany w 1993 r. przez Młodzieżowy Ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Obchodzony jest on w rocznicę męczeńskiej śmierci abpa Oscara Arnulfo Romero, która miała miejsce 24 marca 1980 r.


źródło:
Diakonia Misyjna Archidiecezji Łódzkiej
www.misyjna-lodz.blogspot.com
www.ekai.pl
www.misje.salezjanie.pl

Brak komentarzy: