15.05.2011

Czy wiesz jakie trzy słowa są najbardziej popularne na całym świecie? MADE IN CHINA. Jeśli w jednej sekundzie zniknęłyby z naszego życia wszystkie artykuły wyprodukowane w Chinach, pewnie okazałoby się, że w szafie brakuje nam połowy garderoby, w kuchni nie mamy jak ugotować obiadu, a dzieci histeryzują nie mając zabawek. Nasze życie może spokojnie się toczyć dzięki Chińczykom, ale ilu z nas wie jak wygląda codzienność w Chinach, z jakim trudnościami muszą się zmagać by wytrwać w wierze.
Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie pod hasłem „Mejd in Czajna” organizuje happeningi uliczne, podczas których będziemy grać w chińczyka na największych planszach w Polsce. W niedzielę, 22 maja, o godz. 16.00 w trzech miastach: Warszawie, Łodzi i Poznaniu będzie można zagrać w chińczyka na ulicy. W Warszawie nieopodal kościoła akademickiego św. Anny, w Poznaniu w Parku Mickiewicza i w Łodzi w Centrum Handlowym Manufaktura. Nie będzie jednak tradycyjnych plansz, ale gigantyczne, na których pionkami będą ludzie. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę Polaków na trudną sytuację chrześcijan w Chinach, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Podczas happeningu oprócz gry w ulicznego chińczyka będzie można wziąć udział w quizach, konkursach, posmakować chińskich ciasteczek z niespodzianką, a także zmierzyć się w zawodach w jedzeniu pałeczkami.
Akcja odbędzie się tuż przed dniem modlitw za Kościół w Chinach, obchodzonym 24 maja. Został on ustanowiony w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI i przypada w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, czczonej w chińskim sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju. W trakcie niedzielnych happeningów będziemy zachęcać do modlitwy za Chińczyków. Na 24 maja zaplanowano spotkania modlitewne w intencji Kościoła w Chinach: w Warszawie w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu o godz. 18.30, w Poznaniu w kościele Najświętszego Zbawiciela o godz. 19, a w Łodzi w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 18.30.
Od kilku lat nasz Ruch jest szczególnie związany z Kościołem w Chinach. W najbliższe wakacje po raz trzeci będziemy gościć na rekolekcjach oazowych młodzież z diecezji Handan, a w tym rok dołączy do nich także grupa studentów z Szanghaju. Niedzielne happeningi będą też okazją do szukania osób, które mogłyby zasponsorować kolejny kilometr zbliżający Chiny do Polski. Liczymy na pomoc ofiarodawców i sponsorów gotowych pokryć koszty przyjazdu do Polski i trzytygodniowego pobytu młodzieży z Dalekiego Wschodu.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych, gdzie można przeczytać więcej o chińskim projekcie i prosimy o „polubienie” na Facebooku, przesłanie linków swoim znajomym. Baw się i pomagaj z nami!
www.mejdinczajna.pl - start strony 16.05

Ofiarodawcy mogą dokonać wpłaty na konto:

 
Ośrodek Fundacji "Światło - Życie" PRAGA w Warszawie
ul. Floriańska 3; 03-707 Warszawa;
Lukas Bank S.A. nr: 48 1940 1076 3068 1040 0002 0000
z dopiskiem: Cele statutowe-Chiny

1 komentarz:

Magda pisze...

Polecam bardzo książkę "Człowiek z Nieba", która opowiada o losach jednego chrześcijanina w Chinach. Niby zawsze wiedziałam, że w tamtym kraju są prześladowania, ale dopiero po przeczytaniu tej książki poznałam ogrom i okrucieństwo tych prześladowań..