03.04.2011

Ingres biskupa Janusza Kalety w Karagandzie

W Karagandzie w Kazachstanie odbył się ingres nowego ordynariusza tej diecezji, bp. Janusza Kalety.
Pochodzący z diecezji tarnowskiej hierarcha pozostaje nadal odpowiedzialny za swą dotychczasową kościelną jednostkę administracyjną, administraturę apostolską Atyrau. W Karagandzie, gdzie większość wiernych to potomkowie zesłańców z czasów stalinowskich, bp Kaleta zastąpi abp. Jana Pawła Lengę, będącego przez długie lata jedynym rzymskokatolickim hierarchą na terenie poradzieckiej Azji Centralnej.

W uroczystości w katedrze św. Józefa wzięli udział: nuncjusz apostolski w Kazachstanie, abp Miguel Maury Buendía, abp Tomasz Peta ze stołecznej Astany wraz z innymi biskupami Kazachstanu, katoliccy ordynariusze Azji Środkowej, wierni diecezji karagandzkiej, delegacja miejscowej administracji, a także goście z Rosji i Polski. Wśród tych ostatnich był bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa.

Karaganda była w czasach sowieckich prześladowań duchowym centrum Kościoła katolickiego. Teren całego obwodu był jednym wielkim obozem zwanym Karłagiem (Karagandijskij Łagier), o którym pisał m.in. Sołżenicyn. Zesłani tu na ciężkie roboty, odbywali wieloletnie kary. Ziemia Karagandy jest zatem zroszona łzami i krwią męczenników, usłana grobami milionów niewinnych ofiar stalinowskich represji. Z tym miastem związani są tacy słudzy ołtarza, jak bł. ks. Aleksy Zarycki, bp Aleksander Hira, bp Nikita Budka, sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, apostoł Kazachstanu, czy sługa Boży ks. Bernardo Antonini. Wiara w Chrystusa w epoce prześladowań przetrwała dzięki rodzinom, które przekazywały ją młodszym pokoleniom. Bywało, że niemal wszystkie dzieci z tych rodzin oddały się na służbę Bogu w Kościele rzymsko- i greckokatolickim. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak Werth, Messmer, Schmidlein, Kann, Bierger, Feist, Depperschmidt, Chatikow, Dezell... Z tych rodzin wyrośli biskupi, kapłani, siostry zakonne.

Na terytorium diecezji karagandzkiej – 711 tys. km² – żyje ok. 3,5 mln ludzi, w tym 50 tys. o korzeniach niemieckich, 8 tys. Polaków, a także tysiące zesłańców i ich potomków z zachodniej Ukrainy, a należących do Kościoła greckokatolickiego. Diecezja liczy 17 parafii rzymskokatolickich, gdzie pracuje 16 kapłanów oraz 39 sióstr zakonnych. Siedmiu księży pochodzi z Kazachstanu, trzech z Niemiec, tyle samo z Polski, a po jednym z Austrii, Słowacji i USA. Na ukończeniu jest budowa monumentalnej neogotyckiej katedry pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Trwa budowa trzech innych świątyń i budynków duszpasterskich.

Źródło: Radio Watykańskie

Brak komentarzy: