15.03.2015

Diakonia Misyjna na Kongregacji Odpowiedzialnych

Tradycją ostatnich lat jest obecność Diakoni Misyjnej na Kongregacji Odpowiedzialnych. W tym roku również więc nie mogło nas na niej zabraknąć.


Pierwszy misyjny akcent był już w sobotę rano, zaraz po jutrzni, kiedy to Marcin Skłodowski zachęcił do zakupów na stoisku diakoni misyjnej, ulokowanym tuż przy recepcji. Oprócz możliwości pobrania skarbonek Misyjnej Jałmużny Wielkopostnej, która w tym roku ponownie odbywa się w ramach akcji "Drobniaki na Metry", można było nabyć m.in. chińskie gadżety (przywiezione prosto z Chin przez Izę Marczak), a przede wszystkim koszulki firmy Just Believe, z których całkowity dochód przeznaczony był na działalność misyjną Ruchu. Wystąpieniu Marcina towarzyszył krótki występ "hostess" i "hosta", czyli członków diakoni misyjnej ubranych w odzież marki Just Believe.


W czasie sobotniej sesji popołudniowej odpowiedzialny za Centralną Diakonię Misyjną Marcin Skłodowski zaprezentował naszą diakonię, przedstawiając syntetycznie jej aktualne projekty i główne kierunki misyjnej pracy Ruchu, którymi są: Filipiny, Chiny, Kenia i Kazachstan. Wspomniał również o Misyjnej Jałmużnie Wielkopostnej, akcji MiK24 (Modlitwa i Kontakt), a także o obecności dziewczyn z archidiecezji przemyskiej w Ekwadorze i Belgii (więcej o tym możesz przeczytać TUTAJ lub posłuchać wystąpienia Marcina TUTAJ).


Ostatnim wystąpieniem tej części była relacja z Parresii, którą przedstawił Przemek Wieczorek z łódzkiej diakoni misyjnej (więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ).


W czasie uroczystych nieszporów Moderator Generalny, biskup Adam Wodarczyk, pobłogosławił członków Stowarzyszenia DIAKONIA, a także członków centralnych diakoni specjalistycznych. W tej ostatniej grupie był Michał Biegała, który został pobłogosławiony do posługi w Centralnej Diakoni Misyjnej.


Stoisko diakonii misyjnej do końca cieszyło się dużą popularnością. Uczestnicy Kongregacji chętnie zabierali misyjne skarbonki i kupowali koszulki. Były tam również dostępne cegiełki, które przygotowała wrocławska diakonia misyjna, a z których dochód przeznaczony jest na przyjazd Filipińczyków na rekolekcje do Polski. Wcześniej wśród uczestników Kongregacji rozdawane były przez wrocławskich oazowiczów ulotki, które zachęcały do wsparcia materialnego na ten sam cel.


Oczywiście oprócz tych wszystkich misyjnych akcentów, które dokonywały się w auli o. Kordeckiego nie mogło zabraknąć spotkań nieformalnych, a więc chociażby tradycyjnego już obiadu diakoni w Alejach NMP czy wieczornych gier i pogaduszek, wszak Kongregacja to okazja do spotkania członków diakoni z wielu diecezji, którzy dzięki temu zawiązują więzi pomocne później w podejmowaniu wspólnych działań. 

Brak komentarzy: