16.03.2015

Aktualne projekty Diakoni Misyjnej

Na zdjęciu: Marcin Skłodowski w czasie prezentacji diakoni misyjnej na tegorocznej KO, fot.Maciej Loretz

W ramach działań Diakonii Misyjnej prowadzimy projekty ewangelizacyjne zagranicą. Jesteśmy wdzięczni za charyzmat Światło-Życie i chcemy się nim dzielić z innymi narodami. Obecnie spotykamy się w kilku miastach: Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Lublin i Przemyśl. Przyłącz się i zaangażuj w misje!

Filipiny

W 2014 roku Diakonia Misyjna zorganizowała przyjazd 5 osób z Filipin (wyspa Negros, diecezja Bacolod) – w tym kapłana, ks. Grega Patiño – na rekolekcje oazowe I stopnia do Centrum Ruchu w Krościenku. Grupa ta była goszczona przez członków Ruchu, w tym Domowego Kościoła i poza udziałem w rekolekcjach brała także udział w osobnych spotkaniach i prezentacjach przybliżających duchowość i drogę formacji w Ruchu. Osoby te stanowią pierwszą małą grupę Ruchu na Filipinach formującą się zgodnie z Drogowskazami Nowego Człowieka. Obecnie pracujemy nad organizacją przyjazdu tej grupy na oazę II stopnia a także równolegle 3 księży z tej samej wyspy na oazę I stopnia. W 2016 roku planujemy przeprowadzenie rekolekcji na Filipinach już z udziałem rodzimych animatorów.

Kenia

Zaczęło się kilka lat temu, wizyta ks. Francisa z Kenii w Polsce, potem początek programu Adopcja na Odległość dzieci z Kenii, następnie kilku wolontariuszy wyjeżdża do Kenii na krótki wolontariat, potem zaproszenie kilku Kenijczyków na międzynarodową oazę w Polsce.

W 2014 roku na piętnastodniowej ONŻ I stopnia (diecezja Meru) było 27 Kenijczyków, wiek 17-45 lat, oraz 4 animatorów z Polski.

Teraz w Kenii prowadzona jest formacja przed I i II stopniem ONŻ.

W 2015 roku w diecezji Meru będzie organizowana piętnastodniowa ONŻ I i II stopnia (wraz z kręgami rodzin Domowego Kościoła). Planowany jest udział kilkudziesięciu Kenijczyków (z dziećmi powyżej setki), młodzież, dorośli i dzieci, kilkunastu animatorów z Polski (w tym rodziny Domowego Kościoła).

Szukamy jednego kapłana do poprowadzenia rekolekcji i wolontariuszy, którzy przez kilka miesięcy będą prowadzić lokalne wspólnoty oazowe.Prosimy o modlitwę za to dzieło, które Jezus tam rozpoczął oraz o Waszą choćby jedną dziesięcinę złożoną na ten cel. Asante sana!!!

Chiny

W 2014 roku trzykrotnie zorganizowane zostały oazy I stopnia: parafialne, dla młodzieży i studentów oraz dla sióstr zakonnych i księży, a także jedna oaza II stopnia. W Chinach działają już samodzielne ekipy animatorskie, które prowadzą rekolekcje z księżmi z Polski, a ostatnio z chińskim moderatorem. Kilkanaście osób wzięło udział w oazach w Centrum Ruchu w Krościenku.

W 2015 roku chcemy, aby jeszcze więcej chińskich kapłanów zaangażowało się w prace Ruchu. Planujemy też zaproszenie animatorów/liderów, którzy w Polsce przeżyją swój III stopień lub KODA, aby z jeszcze większym zapałem posługiwać w Kościele na Dalekim Wschodzie.

Kazachstan

Działalność Diakonii Misyjnej w Archidiecezji katowickiej rozpoczęła się od współpracy z misjonarzem naszej archidiecezji ks. Rafałem Larem posługującym w Kazachstanie. Pan Bóg skierował rodziny Domowego Kościoła do parafii Szczucińsk w diecezji Astana, tam od 4 lat odbywają się rekolekcje dla rodzin prowadzone metodą oazową. Bardzo przychylny tym rekolekcjom jest arcybiskup miejsca, ks. Tomasz Peta. Jego akceptacja jest dla nas oznaką działania zgodnie z potrzebami miejscowego wsparcie Kościoła i dla Jego dobra. Po rekolekcjach w ciągu roku w parafiach działają kręgi rodzin, spotykające się co miesiąc. Widzimy, jak bardzo Bóg ukochał tę ziemię i tych ludzi i jak chce w nich i przez nich działać. W tym roku planowane są kolejne rekolekcje dla małżeństw, a także po raz pierwszy dla młodzieży.


Pomóż prowadzić misje i dokonaj wpłaty:
Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”
ul. Ks. Blachnickiego 2; 34-450 Krościenko n. Dunajcem
Nr konta: 08 1560 1111 2022 0180 3000 0018
z dopiskiem: Darowizna na cele religijne – Chiny/Filipiny/Kenia/Kazachstan

Przekaż 1% na misje:
Fundacja „Światło-Życie”, KRS 0000071891; Cel szczegółowy 1%: Misja

Marcin Skłodowski, odpowiedzialny za Centralną Diakonię Misyjną


.

Brak komentarzy: