26.02.2014

Misyjne akcenty na Kongregacji Odpowiedzialnych


Tegoroczna 39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która odbyła się w dniach 21-24 II na Jasnej Górze miała mnóstwo akcentów ewangelizacyjnych i misyjnych, po pierwsze przez wystąpienia prelegentów, ukazujące powszechny i różnorodny wymiar ewangelizacji, a wprowadzające nas w hasło kolejnego roku formacyjnego – Radość Ewangelii, a także poprzez świadectwa naszych braci i sióstr z sąsiednich krajów czy w końcu prezentację odpowiedzialnego CDMis.


Swoimi doświadczeniami przeżywania charyzmatu światło-życie dzielili się przedstawiciele Ruchu z Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Czech i Austrii, dzięki którym mogliśmy usłyszeć jak rozwija się Ruch w ich krajach. Maria i Ryszard Karolewscy, odpowiedzialni za kontakt z Domowym Kościołem w Europie Zachodniej przedstawili pokrótce sytuację kregów DK m.in. na wyspach brytyjskich, we Francji, Szwecji, Norwegii, Belgii czy Holandii.Marcin Skłodowski, odpowiedzialny za Centralną Diakonię Misyjną opowiedział o kontynuowanych i nowych kierunkach misyjnych naszego Ruchu - Chinach, Filipinach, a także Ekwadorze i Kazachstanie. Ponownie również wezwał Ruch, abyśmy odpowiedzieli na prośbę o. Kaspra z Boliwii, który zaprasza wolontariuszy naszego Ruchu do posługi w parafii Urubicha. Marcin przedstawił również dwie akcje, które rozpoczęła diakonia misyjna: Drobniaki na metry, czyli Misyjna Jałmużna Wielkopostna oraz MiK 24, czyli Modlitwa i Kontakt z Misjonarzem.Stolik diakoni misyjnej niedaleko recepcji cieszył się w czasie Kongregacji niezwykłym powodzeniem. Niezwkle szybko rozeszły się ulotki i skarbonki z "Drobniaków", wiele osób wrzuciło również do specjalnej skrzynki deklarację MiK24.

Szczególnym misyjnym akcentem w czasie KO było posłanie Kasi Chojnackiej z diakoni warszawskiej, która już niedługo wyjedzie jako misjonarka świecka do Demokratycznej Republiki Kongo. Nad Kasią modlił się pod koniec sobotniej Eucharystii ks. biskup Ryś, a także cała wspólnota Ruchu zgromadzona w bazylice jasnogórskiej. Również w czasie tej Eucharystii członkowie diakoni misyjnej wraz z przedstawicielami z Czech i Ukrainy odczytali modlitwę wiernych, przygotowaną przez diakonię poznańską.


Również w sobotę, po apelu jasnogórskim, w Domu Pielgrzyma odbyło się spotkanie członków diakoni misyjnej, a także sympatyków, którzy przyszli posłuchać czym żyje Ruch w wymiarze misyjnym. Obecni byli reprezentanci z archidiecezji: warszawskiej, poznańskiej, wrocławskiej, przemyskiej, łódzkiej, katowickiej, warmińskiej, częstochowskiej, a także z diecezji: warszawsko-praskiej i bielsko-żywieckiej.

Na koniec pozwolę sobie przytoczyć fragment relacji Piotra Niedzielskiego, zamieszczony w serwisie oaza.pl, w którym jest mowa o diakoni misyjnej:


(...) Nie wiem, jak inni, ale ja patrząc np. na to, co robi Centralna Diakonia Misyjna, mam ochotę powiedzieć: chapeau bas! Oazowi misjonarze niczym z rękawa sypią pomysłami na nowe, niebanalne inicjatywy, z którymi wychodzą do ludzi. Mam wrażenie, że oni świetnie odrobili lekcję pt. „Jak się poruszać we współczesnym świecie”. Używając młodzieżowego języka, „ogarniają” według mnie w sposób niemal perfekcyjny kwestie takie jak: dobry PR, zarządzanie zasobami ludzkimi, korzystanie z najnowszych technologii (chciałem jedną misyjną skarbonkę, dostałem z dwanaście). Ale przecież nie tylko oni to robią!

zdjęcia: Wojciech Porc
zyk za oaza.pl

Brak komentarzy: