07.02.2013

Urubicha zaprasza


Urubicha to miejscowość licząca około 5000 mieszkańców. Zamieszkała przez Indian Guarayos - charakteryzujących się wielkim talentem artystycznym, szczególnie muzycznym. Miejscowość ta znajduje się w północnej części prowincji Guarayos departamentu Santa Cruz (Boliwia Wschodnia). Jest to część Boliwii tropikalnej, nie mająca kulturowo i geograficznie nic wspólnego z tym, z czym normalnie kojarzy się Boliwia, a więc z płaskowyżem i Andami. Parafia znajduje się na wysokości 200 m, w sercu tropikalnej dżungli, w boliwijskiej Amazonii. 

Temperatury w ciągu całego roku są bardzo wysokie. Zaledwie kilku dni w ciągu roku, gdy powieje zimnym wiatrem z Argentyny, temperatura spada do około 10 C. Zwykle są to temperatury ok. 35-45 C. Gorąco i wilgotno. Dwie pory roku: deszczowa (grudzień-maj) i sucha (czerwiec-listopad). Nie ma jednak problemów z chorobami tropikalnymi, choć szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe. Również przypadki ukąszeń przez jadowite gady jest rzadkością, choć węże są tutaj w dużej ilości.Indianie Guarayos, podobnie jak sąsiadujący Indianie z plemienia Chiquitos, są społeczeństwem bardzo łagodnym i pokojowym. Uwielbiają turystów, nie ma tutaj problemów z przestępczością, choć problem stanowi alkoholizm i rozwiązłość seksualna. Na naszym terenie nie ma policji, a wszystko jest regulowane przez wymiar sprawiedliwości wspólnoty plemiennej. Jest to chyba najspokojniejsze miejsce na świecie. 

Rodziny zazwyczaj są bardzo liczne, stąd też konieczność pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. Miejsce naprawdę piękne, choć również bardzo biedne. Druga parafia Salvatierra (dojazdowa) to już pełnia dżungli, 20 km w las od Urubicha. Mieszka tam około 300 osób, także z plemienia Indian Guarayos. W Urubicha od 2004 r. dostępna jest już energia elektryczna i dociera sygnał telefonii komórkowej, dlatego też istnieje możliwość korzystania z Internetu. Asfaltu wciąż nie ma, do Ascension - stolicy prowincji - oddalonej około 40 km prowadzi droga ziemna, dalej już asfalt do Santa Cruz (ok. 300 km).
Brak komentarzy: