09.11.2014

VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym


"Ocalmy chrześcijan w Syrii" - to hasło tegorocznego VI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w niedzielę 9 listopada.

Jego program obejmuje w całym kraju modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan oraz zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Chrześcijan w Syrii wesprzeć można też charytatywnym SMS-em. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest w drugą niedzielę listopada z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem jest stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".
Syria to miejsce, gdzie chrześcijanie są obecni niemal od samego początku. To tereny nawrócenia i działalności św. Pawła. W Damaszku do dziś istneje jedna z największych wspólnot chrześcijańskich. Dziś Syria to jedno z najgorszych dla chrześcijan miejsc na Ziemi, co gorsze - nikt nie widzi końca koszmaru wojny – zwracają uwagę organizatorzy Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Pierwszy etap konfliktu, który rozpoczął się na początku 2011 r., nie miał znamion prześladowania czy dyskryminacji chrześcijan, a Syria była jednym z najlepszych miejsc do życia dla chrześcijan w całym regionie Bliskiego Wschodu. Wszystko skończyło się trzy lata temu. Co prawda także wcześniej w kraju nie było demokracji, ale był dobrobyt gospodarczy, natomiast wraz z upływem czasu i pojawieniem się ogromnej rzeszy obcych najemników, którzy są radykalnymi dżihadystami, sytuacja chrześcijan gwałtownie się pogorszyła.

W listopadzie 2013 r. miasto Sadat, które leży w pobliżu Homs i którego ludność to głównie syryjscy chrześcijanie obrządku prawosławnego, zostało przejęte przez islamskich rebeliantów i - według syryjskiego arcybiskupa prawosławnego - stało się widownią "najgorszej masakry chrześcijan, do jakiej doszło w Syrii w ciągu ostatnich dwóch i pół roku". 45 osób, w tym dzieci, zostało zamordowanych i wrzuconych do masowych grobów, a 1500 rodzin zostało wykorzystanych przez rebeliantów jako żywe tarcze.

Na początku grudnia 2013 roku, po tym jak chrześcijańskie miasto Maloula zostało zdobyte przez rebeliantów, dwanaście mniszek prawosławnych zostało uprowadzonych z klasztoru. Trzej chrześcijanie zostali zamordowani za odmowę wyrzeczenia się wiary. Melchicki patriarcha Grzegorz III Laham sporządził listę męczenników chrześcijańskich, którzy ponieśli śmierć do końca 2013 r. Lista ta liczy 215 nazwisk. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby została ona w najbliższej przyszłości zamknięta.

Cierpi cała ludność Syrii. 2,5 mln Syryjczyków uciekło za granicę, a co najmniej 7 mln osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Ponad 190 tys. osób zostało zabitych, w tym około 10% to dzieci.

Obecnie coraz bardziej widoczne staje się „oczyszczenie” kraju z chrześcijan przez islamskich fundamentalistów. Podobny scenariusz był realizowany w Iraku. Może to być szersza strategia „oczyszczania” całego Bliskiego Wschodu z wyznawców Chrystusa – oceniają organizatorzy Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W najbliższą niedzielę, 9 listopada w całym kraju podczas Mszy św. polscy katolicy modą się w intencji chrześcijan w Syrii, a przed kościołami organizowana jest zbiórka do puszek na ich potrzeby. Ofiarę złożyć można także za pomocą SMS-a o treści "Ratuje" pod nr 72405 (koszt 2 zł +VAT, 2,46 zł brutto). Akcja trwa od 1 listopada do 31 grudnia br.

Organizatorzy przygotowali także pomocy liturgiczne i katechetyczne związane z sytuacją chrześcijan w Syrii. Szczegóły na stronie pkwp.org.

Organizatorem obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest co roku polska sekcja stowarzyszenia „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wspiera ono chrześcijan wszędzie tam, gdzie są uciskani lub potrzebują pomocy duszpasterskiej i materialnej. Stowarzyszenie, założone w 1947 r. przez norbertanina o. Werenfrieda van Straatena, pomaga chrześcijanom w około 140 krajach świata. Od 1984 r. podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski w 2008 r.

źródło: ekai.pl

Brak komentarzy: